Аксубайда Ватан Геройлары көнен бәйрәм итү традициягә әйләнеп бара

2018 елның 7 декабре, җомга

Бу бәйрәм алдыннан район башлыгы Гилманов Камил Камал улы Сорокина Валентина Васильевна янында булды.

Валентина Васильевна 1936 елның 27 февралендә Аксубай районының Михайловка авылында туа. Җиде еллык мәктәпне тәмамлый һәм кая да булса түгел, ә иң авыр участокларның берсенә-урман әзерләү өлкәсендә эшли башлый. Әмма бу кызны куркытмады.

Дуңгызчылыкка күчү белән дә шулай булды. Аларда ихтыяҗ зур иде. Валентина совхозга кереп китә. Салкын, пычрак, ә анда дуңгызлар кечкенә. Йөрәк түзмәде. Җиң сызганып эшли башлады. Ул вакытка бернинди эштән дә куркырга кирәкми, дип аңлаган иде инде.

Озакламый хезмәт сөючән дуңгыз караучы " Большевик”  совхозыннан читкә чыга, бөтен Аксубай районы буенча бара. Валентина елдан-ел үз алдына яңа бурычлар куя. Ул чакта ук районның иң яхшы дуңгызы булды. Моны раслаучы саннар да байтак китерергә мөмкин. Валентина Васильевна эшләгән ферма комплекслы механикалаштыру өчен җайлаштырылмаган иске биналарда урнашкан. Кул хезмәте күп булды. Терлекчеләрдән хезмәт сөючәнлек кенә түгел, фидакарьлек тә таләп ителә иде. Һәм бу беренче чиратта В. Сорокина аерылып торды.

1985 елга кадәр ул туган совхозында дуңгыз караучы булып кала. Ә аннан Аксубай дуңгыз комплексы сафка бастырылгач, анда симертү бүлегендә 1991 елга кадәр эшли башлый.

Бүләкләр данлыклы хезмәтчәнне читләтеп үтмәде. 1971 елда ул Хезмәт Кызыл Байрагы ордены, 1973 елда Ленин ордены белән бүләкләнә. Ә 1976 елның 23 декабрендә СССР Югары Советы Президиумы Указы белән Валентина Васильевнага Социалистик Хезмәт Герое исеме бирелә.

В. Сорокин РСФСР Югары Советы депутаты, КПССС райкомы, Партия обкомы әгъзасы итеп сайлана.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: