Район мәдәният йортында 5 апрель көнне халык уен коралларында башкаручыларның район конкурс-фестивале булып узды.Ул  Советлар Союзы Герое Романов Григорий Григорьевич истәлегенә оештырылган иде

2019 елның 11 апреле, пәнҗешәмбе

Гармун, рус такмакларыннан һәм дәртле җырлардан башка тормышларын күз алдына да китереп булмый торган кешеләр бар. Менә аларны 5 апрель көнне район халык уен коралларында башкаручыларның конкурс-фестивале җыйды да инде.

Фестиваль кунакларын һәм катнашучыларны Лосюгин Владимир Александрович җитәкчелегендәге Аксубай балалар сәнгать мәктәбенең халык уен кораллары оркестры сәламләде.

Проектта катнашучыларга рәхмәт сүзләрен әлеге проект авторы Наилә Крайнова җиткерде һәм фестивальдә катнашучылар өчен жюри әгъзаларын тәкъдим итте:

– Татарстан Республикасының атказанган мәдәният хезмәткәре, баянчы-Купцов Виталий Александрович;

- Татарстан Республикасының атказанган мәдәният хезмәткәре, балалар сәнгать мәктәбе укытучысы-Лосюгин Владимир Александрович;

- жюри рәисе, Әлмәт музыка көллияте укытучысы - Фәридә Яруллина, Бөтенроссия һәм Халыкара конкурслар лауреаты-Спиридонов Андрей Михайлович;

Барлык жюри әгъзаларына Аксубай муниципаль районы Башкарма комитетының «Мәдәният бүлеге» җитәкчесе Тимирясов А. С проект авторы Наилә Крайнова һәм Алексей Кудрявцевка әзерлек эшләрендә күрсәткән ярдәме өчен рәхмәт сүзләре җиткерде һәм Рәхмәт хатлары тапшырды.

Районда һәм аннан читтә халык иҗатын популярлаштыруга зур өлеш керткәннәре, шулай ук районның мәдәни тормышында катнашканнары өчен грамоталар тапшырылды. Фестивальдә катнашучыларга игътибар һәм ярдәм күрсәткәннәре өчен :

- Аксубай сөт заводының «Вамин Татарстан» ҖЧҖ директоры Седов Юрий Александрович;

- Шәхси эшмәкәр Казаков Евгений Николаевич;

- «Стройдом» Җитәкчесе Вәлиев Руслан Әмир улына зур рәхмәт бедерәбез

Фестивальдә катнашучыларны – үз эшенең Виртуозы Андрей Спиридонов үзенең осталыгы һәм профессиональлеге белән илһамландырды, берничә атаклы композиция башкарды.

Фестиваль геройлары-безнең белән янәшә яшәүче гади кешеләр. Музыкантлар, биючеләр, халык җырларын башкаручылар.

Бәйгене оештыручылар:

* ТР Аксубай муниципаль районы Башкарма комитетының мәдәният идарәсе

• Татарстан Республикасы Аксубай бистәсе район мәдәният йорты

Әлеге иҗади чараның төп максаты-гармунда уйнау, инструменталь башкару традицияләрен пропагандалау һәм үстерү, музыкант-гармунчыларның сәнгать һәм башкару осталыгы дәрәҗәсен күтәрү, үзенчәлекле талантларны ачыклау.

Конкурста катнашучылар - сәләтле, үз эшләренә гашыйк кешеләр. Кешеләргә шатлык бүләк итү. Бөтен тәҗрибәле гармунчылар да, аларның күбесе кечкенәдән яраткан уен коралларында уйный. Һәр чыгыш индивидуаль, бер-берсенә охшамаган. Бер-берләре гармунда төрле танылган татар җырларының көйләрен оста уйнаганнар, икенчеләре көйләр белән генә чикләнеп калмыйча, җырлар да җырладылар, ә кайберәүләр хәтта биергә дә керештеләр…

Фестиваль нәтиҗәләре:

"Ансамбльләр" Номинациясе"

Район мәдәният йортының" Аксубай егетләре " баянчылар ансамбле кече төркем-1 дәрәҗә лауреатлар ( җит. Н. Крайнова)

Район мәдәният йортының урта төркеме 1 дәрәҗә лауреатлар ( җит.Н. Крайнова)

Балалар сәнгать мәктәбенең баянчылар триосы-2 дәрәҗә лауреатлар (җит. В. Лосюгин)

Район мәдәният йортының" Аксубай егетләре" баянчылар ансамбле өлкән төркем - 3 дәрәҗә лауреатлар( җит. Н. Крайнова)

Район мәдәният йортының баянчылар дуэты (Ильяс Исмәгыйлев һәм Никита Семенов) - 1 дәрәҗә дипломантлар

Иске Кармәт авылыннан. "Шатлык" дуэты. 2 дәрәҗә дипломантлар

Урмандеево дуэты (җит. Э. Ильин) - 3 дәрәҗә дипломантлар.

"Солистлар" Номинациясе"

Беренче төркем ( яше-13 яшькә кадәр):

Семен Крайнов район мәдәният йорты-1 дәрәҗә лауреат (җит. Н. Крайнова)

Макаров Сергей  БСМ-2 дәрәҗә лауреат (җит. В. Лосюгин)

Әхмәтшин Әнвәр балалар сәнгать мәктәбе - 3 дәрәҗә лауреат (җит. В. Лосюгин)

Икенче төркем ( яше 13тән 20 яшькә кадәр):

Дарина Маланчева район мәдәният йорты - 1 дәрәҗә лауреаты

Исмәгыйлев Ильяс РМЙ-2 дәрәҗә лауреат

Семенов Никита РМЙ-3 дәрәҗә лауреаты

Савинов Вадим БСМ - 3 дәрәҗә лауреат (җит. В. Лосюгин)

Район мәдәният йорты Глеб Мясников - 1 дәрәҗә дипломант

Гайнуллин Даниил РМЙ - 2 дәрәҗә дипломант

Андриянов Вадим РМЙ - 3 дәрәҗә дипломант.

Өченче төркем ( 30 яшьтән 60 яшькә кадәр)):

Эдуард Ильин Урмандеево - 1 дәрәҗә лауреат

Владимир Еремеев Чуваш Енорускино авылы  - 2 дәрәҗә лауреат

Василий Воронин Түбән Баланда авылы-3 дәрәҗә лауреаты

Әхмәров Газинур Тат. Сөнчәле авылы -1 дәрәҗә дипломант

Камалрв Рәис Яңа Ибрай-2 дәрәҗә дипломант

Никифоров Анатолий - 3 дәрәҗә дипломант

Өченче төркем ( яше 60 елдан артык):

Копанев Евгений Аксубай-1 дәрәҗә лауреаты

Хәйруллин Камил Яңа Ибрай- 2 дәрәҗә лауреаты

Хәмитов Вилдан Яңа Ибрай-3 дәрәҗә лауреаты

Нургатин Мәгъсүм Яңалык. Ибрай-1 дәрәҗә дипломант

Кубиев Фәрхәт Яңа Ибрай-2 дәрәҗә дипломант

Фестивальнең калган катнашучылары катнашкан өчен грамоталар алдылар.

Гармунчылар бәйрәме биш сәгать дәвам итте.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: