30 августта Аксубай районы халкы Татарстан Республикасы көнен билгеләп үтте. "Яратам сине, минем Татарстаным» бәйрәм кичәсе аксубайлылар һәм район кунаклары хәтерендә озак сакланыр.

2019 елның 2 сентябре, дүшәмбе

Ул Аксубай мәйданында узды. Кичке алтыдан тематик мәйданчык үз эшен башлады. Татар милли үзәгенең мичле йорты милли ризыклардан авыз итәргә чакырды, чуаш һәм Рус милли үзәкләре бәйрәмгә килгән күп санлы кунаклар өчен үзләренең милли ризыкларын тәкъдим итте һәм гармунга кушылып биергә җәлеп итте.

Яшьләр һәм спорт йорты районның яуланган бүләкләре-кубоклар һәм грамоталар буенча казанышларын күрсәтте, Үзәкләштерелгән китапханәләр системасы якташ язучыларның иҗаты буенча китап-иллюстратив күргәзмә оештырды, шулай ук бирегә килүчеләр өчен үзәкләштерелгән музей системасы, «Ак калфак»хатын-кызлар иҗтимагый хәрәкәте павильоннары ачылды.

Мәктәптән тыш эшләр үзәгенең балалар уен мәйданчыгында халык күп иде. Төрле яшьтәге балалар, Җиңү өчен бүләкләр алып, конкурс уеннарында һәм викториналарда бик теләп катнаштылар.

Мәйданның төп мәйданында Күңелле вакыйгалар булды. «Яратам сине, Татарстаным» музыкаль-хореографик прологы районның иң яхшы артистлары башкаруында татар, рус, чуаш киемнәреннән бию коллективлары мәйданчыгына чыгу белән зур тәэсир калдырды. Район башлыгы Камил Гилмановка һәм районның имам-мөхтәсибе, республиканың көньяк төбәге кадие Равил хәзрәт Зөфәровка, катнашучыларның тере коридоры буйлап, бәйрәм кунаклары – район башлыгы Камил Гилмановка һәм районның имам-мөхтәсибе Равил хәзрәт Зөфәровка ипи-тоз алып килделәр. Республика көненә багышланган тантананың рәсми өлеше аның догасыннан башланды. Районның барлык кешеләрен бәйрәм белән чын күңелдән котлады, күпмилләтле район халкына нык сәламәтлек, бәхет, иминлек, оптимизм һәм күңел көрлеге теләде, - ТР Аксубай МР башлыгы Камил Гилманов.

Татарстан Республикасы гимны яңгырады. Татарстан Республикасы көненә багышланган бәйрәм флагын күтәрү хокукына билбау көрәше буенча ике тапкыр Россия һәм дөнья чемпионы Ольга Шугаева лаек булды.

Традиция буенча, Республика көнендә Аксубайда үз хезмәтләре белән район үсешенә бәяләп бетергесез өлеш кертүчеләр «районның Мактаулы гражданины» исеменә лаек була. Бәйрәм кичәсендә катнашучыларның алкышлары астында Камил Гилманов Юныс Хәмидуллинга, Вазыйх Минголовка шушы билгене тапшырды. Ул шулай ук спорттагы казанышлары өчен Ольга Шугаевка, аның тренеры Александр Скворцовка Рәхмәт хатлары тапшырды. Күпьеллык намуслы хезмәте һәм мәдәният үсешенә керткән өлеше өчен район мәдәният йорты хореографы Венера Краснова ТР Мәдәният министрлыгының «Мәдәнияттәге казанышлары өчен» күкрәк билгесен алды.

Бу көнне район башлыгы Камил Гилманов һәм эчке эшләр бүлеге начальнигы Илгиз Алмакаев 14 яше тулган Россиянең алты яшь гражданына Россия гражданы паспортлары тапшырылды.

Сәхнәдә " Сельская новь» газетасы вәкилләре пәйда булды. «Татмедиа» АҖ филиалы җитәкчесе-мөхәррире Людмила Жаренова очраклы саннар генераторы аша туры эфирда билетлар уйнатуда җиңүчеләргә судагы циркка билетлар тапшырды. Аксубайда яшәүчеләр өчен сюрприз булды.

Башкаручылар алып баручы Наталья Егорова белән бергә бәйрәм концерт программасы әзерләделәр. Халык биеде,шундый салкын кичте аларга туңарга ирек бирмеде. Бию мәйданчыгы йолдыз күгендә кабызды, ә бәйрәм салюты кичкә аерым атмосфера тудырды.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: