Бөтенроссия космик диктанты

2021 елның 12 апреле, дүшәмбе

11 апрель-якшәмбе, ял көне булуына карамастан, сәгать унда физика укытучылары һәм район мәктәпләренең өлкән сыйныф укучылары беренче Бөтенроссия космик диктантында катнаштылар.

Катнашучылар диктантны космос.вднх.ру сайтында, шулай ук ачыкдәресләр.РФ. порталда онлайн форматта яздылар.

Диктант космос белемнәренең төрле өлкәләрен үз эченә алган 30 сораудан торды: ил космонавтикасы легендалары биографиясе, орбитада тормыш һәм эш, планеталарны тикшерү һәм башкалар. Сорауларның катлаулылыгы 14 яшьтән башлап катнашучылар өчен  исәпләнгән. Һәр сорауга җавап бирү өчен бер минут вакыт бирелде. Диктант сорауларын танылган космонавтлар һәм мәдәният эшлеклеләре укыды.

Диктант нәтиҗәләре буенча 100 җиңүче сайлап алыначак, алар «Роскосмос» дәүләт корпорациясеннән кыйммәтле призлар алачак. Нәтиҗәләр соңрак игълан ителәчәк.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: