Консультация-кисәтү начар метеорологик күренешләрнең интенсивлыгы турында Татарстан Республикасы территориясендә

2021 елның 18 сентябре, шимбә

Хөрмәтле гражданнар! Татарстан Республикасы Гидрометеорология һәм әйләнә-тирә мохитне мониторинглау идарәсе хәбәр итә:

Татарстан Республикасы буенча 2021 елның 19 сентябрендә төнлә һәм иртән урыны белән -3 градуска кадәр салкын булачак.

Температураның түбәнәюе сәбәпле, электр көнкүреш приборларын һәм газ җиһазларын куллану кагыйдәләрен бозу, кулдан ясалган җылыту җайланмаларын куллану, мичне кулланган вакытта янгын куркынычсызлык кагыйдәләрен бозу аркасында техноген янгыннар барлыкка килү ихтималы арта.

Россия ГТХМның ТР буенча Баш идарәсе кисәтә:

Туңдыруларга бәйле рәвештә, авыл хуҗалыгы культураларының - җиләк-җимеш сөякләренең һәм орлык культураларының һәм үсемлекләрнең чәчәк бәйләренең зыян килү һәм һәлак булу куркынычы арта. Белгечләр үсентеләрне яклау буенча чаралар күрергә киңәш итә. Яшь үсентеләрне туңдырудан коткару өчен бакчачылар тарафыннан еш кулланыла торган иң практик ысул булып үсемлекләрне каплау тора. Материал аз җылылык үткәрүчәнлеккә ия булырга тиеш (тупас гофрланган кәгазь, пленка, салам яки тростник мататлар). Культураларны туңдырудан төтен суырту (тәмәке тарту) ярдәмендә дә якларга Була, Моның өчен төтен шашкалары яки төтен күчмәләреннән файдаланып. Төтен шашкасы янып беткән матдә катнашмасы белән тутырылган, ул төтенне күп, чәчәк ата торган агач өчен зыянсыз. Төтен шашкасы 8-10 минут эшли. Төтен кучларын әзерләү өчен салам, үлән, торф, яфрак, пычкы чүбе, чүп үләннәре, көнкүреш чүп - чар-барысы да, акрын янарга булачак һәм бүлеп бирергә күп төтен (тышкы якта дымлы материаллар салырга була). Эш шунда ки, ут бакчаны туңдырудан сакламый, төтен җир өстендә утыра һәм аңа җылысын биреп торырга мөмкинлек бирми.

Теләсә нинди бәла булган очракта сез һәрвакыт ашыгыч хезмәтләрне бердәм чакыру номерына – «101,112» мөрәҗәгать итә аласыз. Шалтыратулар тәүлек әйләнәсендә шәһәр һәм кәрәзле телефоннардан бушлай кабул ителә.

ТР буенча Россия ГТХМ Баш идарәсенең «Ышаныч телефоны» 8 (843) 288-46-96.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: