«Макулатураны тапшырыгыз-агачны коткарыгыз»девизы астында Бөтенроссия Эко - марафоны башлана.

2024 елның 28 марты, пәнҗешәмбе
  2024 елның язында Татарстан Республикасында «макулатураны тапшырыгыз-агачны коткар»девизы астында Бөтенроссия Эко - марафоны старт ала. Акция Татарстан Экология һәм табигый байлыклар министрлыгы һәм «агач бүләк ит» проектын краудфандинг ярдәмендә үткәрелә www.подари-дерево.рф. Акциянең төп бурычы-һәркемне калдыкларны икенчел эшкәртүне үстерүгә, чүп полигоннары мәйданын киметүгә һәм табигый ресурсларны рациональ куллануга җәлеп итү. Аксубай районында акция 2024 елның 24 апрелендә узачак. Акция механизмы: теләсә кайсы уку йорты, предприятие, учреждение яки физик зат.рф сайтында гариза калдыра һәм 300 килограммнан теләсә нинди күләмдә макулатура тапшыра ала.катнашу өчен гаризаны акция уздырылганчы 2 көннән дә соңга калмыйча бирергә кирәк. Тулырак мәгълүмат һәм мәгърифәтчелек материалы кушымтадагы файлларда һәм акция сайтында сдавайбумага.рф Барлык теләүче районнар һәм шәһәрләр макулатура җыюда көч сынашачак. Нәтиҗәләр буенча республика муниципалитетларының «Яшел рейтингы» төзеләчәк. Акциядә катнашу өчен 300 килограммнан артык макулатура җыярга, аны компакт рәвештә җыярга һәм сайтта гариза бирергә кирәк. Макулатураны чыгару бары тик акцияне оештыручылар транспорты белән генә башкарылачак. Акциядә җиңүчеләр кыйммәтле призлар белән билгеләнәчәк (агачлар аллеясын утыртуга сертификатлар). Әгәр дә бер районнан яки шәһәрдән катнашучылар уртак көч белән 1000 килограммнан артык макулатура җыялар икән, без аларны 1 килограмм макулатура өчен 1 р күләмендә премияләр белән бүләкләячәкбез. Барлык катнашучылар да рәхмәт хатлары белән бүләкләнәчәк.
Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: