Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы хәбәр иткәнчә, Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының 05.04.2024 № 203 карары нигезендә 2024 елның 22 апреленнән 12 маена кадәр республикада махсус янгынга каршы режим урнаштырылган.

2024 елның 22 апреле, дүшәмбе

Әлеге карар нигезендә, урман янгыннары һәм башка Ландшафт (табигый) янгыннар куркынычы янаган торак пунктларда, урман янгыннары куркынычы янаган бакчачылык коммерцияле булмаган ширкәтләре территорияләрендә, шулай ук урман массивлары белән чиктәш икътисад объектларында коры үлән һәм чүп – чар яндыруга, шулай ук ачык утта ризык әзерләүгә тулы тыю кертелде (учаклар, мангаллар, кыздыру урыннарында, ризыкны җылы эшкәртү өчен башка җайланмаларда), 1 3 куркыныч класслы пиротехник әйберләр куллану.

Җир кишәрлекләренең хокук ияләре чүп-чарны, коры үсемлекләрне вакытында җыярга һәм үлән чабарга тиеш.

Янгын куркынычсызлыгы таләпләрен үтәмәгән өчен административ җаваплылык ике тапкыр арта. Мәсәлән, гражданнар өчен штрафлар 10-20 мең сум, вазифаи затлар өчен – 30-60 мең сум, ә юридик затлар өчен – 400-800 мең сум тәшкил итәчәк.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: