«УЯВ» чуаш мәдәнияте республика бәйрәме

2021 елның 13 июле, сишәмбе

«УЯВ» чуаш мәдәниятенең республика бәйрәме Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов, Чуаш Республикасының Мәдәният һәм милләт эшләре министры Светлана Каликова, ЧНКның төбәкара иҗтимагый оешмасы президенты Чуаш Республикасы Дәүләт Советы депутаты Николай Угаслов, Татарстан Республикасы Чуаш милли-мәдәни автономиясе Советы Рәисе Дмитрий Самаренкин катнашында узды.

Чуашлар, татарлар һәм руслар күп гасырлар дәвамында бергә эшлиләр, бергә ял итәләр. Без кунакларны чуашларның үзенчәлекле мәдәнияте белән таныштырдык. 10 июльдә Аксубайда «УЯВ» чуаш мәдәнияте республика бәйрәме узды.

Бәйрәмдә Татарстан һәм төрле өлкә һәм Россия Федерациясе республикаларының иҗат коллективлары катнашты. «Уяв»та катнашучылар өчен зур мәдәни программа әзерләнгән иде.

Меңнәрчә якташыбыз Аксубайга бәйрәм атмосферасы белән хозурлану өчен җыелды. 1500 дән артык артист матурлык һәм талант белән сөендерде. Күпсанлы ишегаллары килүчеләрне яхшы сүзләр һәм гармун астында җырлар белән каршы алды.

«Уяв» республика бәйрәмен бәйрәм итү вакытында АКсубай районы мәдәният хезмәткәрләре милли мәдәниятне саклауга һәм үстерүгә керткән өлешләре өчен дәүләт бүләкләренә лаек булдылар.

Мәдәният үсешенә зур өлеш кертүе һәм күпьеллык нәтиҗәле хезмәте өчен Түбән Баланда авыл мәдәният йорты методисты Василий Воронин, Урмандәй авыл мәдәният йорты режиссеры Эдуард Ильин ТР атказанган мәдәният хезмәткәре дигән мактаулы исемгә лаек булдылар.

Яңа Аксубай мәдәният йорты методисты Елена Охотникова, Урмандәй авыл мәдәният йорты методисты Архип Иванов Чуаш Республикасы Мәдәният, милләт эшләре һәм архив эше Министрлыгының Мактау грамотасын лаек булдылар. Үзәк клуб системасы директоры Ольга Копоневага һәм җирлекара үзәк китапханә директоры Ирина Телешевага ЧР Дәүләт Советының Мактау Грамотасын тапшырдылар. ЧНК төбәкара иҗтимагый оешмасының Мактау грамотасына Яңа Тимошкино авыл мәдәният йорты методисты Любовь Леонтьева, район мәдәният йорты белгече Андрей Ондиков лаек булды.

Шулай ук мәйданның төп сәхнәсендә мәдәният өлкәсе хезмәткәрләрен хезмәттәге казанышлары өчен бүләкләү булды.

Бүләкләнүчеләр арасында Аксубай районы вәкилләре дә бар. «Мәдәнияттәге казанышлары өчен» күкрәк билгесе белән «Мәдәният бүлеге» начальнигы Алексей Тимирясов, Иске Тимошкино авыл мәдәният йорты режиссеры Анна Туйкина бүләкләнде.

Татарстан Республикасы Мәдәният министрлыгының Мәдәният үсешенә зур өлеш кертүе өчен Мактау грамотасы Кече Сөнчәле авыл клубы методисты Вера Уканеевага тапшырылды.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: