Безнең кечкенә дошманнарыбыз.

2022 елның 19 мае, пәнҗешәмбе

2021 елда Россия Федерациясендә талпаннар тешләү буенча 430 меңнән артык мөрәҗәгать итү очрагы теркәлгән (2020 елда 460 меңнән артык). Татарстан Республикасында 2021 елда 10052 кеше талпан тешләү белән мөрәҗәгать иткән. Татарстан энцефалитит буенча эндемик территория булып санала. 45 районның 30ы шундый булып санала. 2012 елда Аксубай районында талпан тешләүнең 41 очрагы теркәлгән.

"Дошманнарыбыз азрак» дигәндә, без талпаннарны күз алдында тотабыз. Көннәр җылынгач язның иң төп проблемаларының берсе - талпаннар уяна. Гадәттә, аларның активлыгы март азагы һәм апрель башында барлыкка килә.

Талпаннар турында, нигездә, май аенда, алар активлыкларын башлап кына килә башлагач, сөйләргә була. Әмма стереотипларга карамастан, кан суыручылар яздан алып иртә көзгә кадәр куркыныч. Үзеңне походта яки шәһәр читендәге участокта гына түгел, шәһәр яки авыл үзәгендәге паркта да талпаннардан саклап калырга кирәк.

Табигатьтә талпаннар тешләүдән саклау чаралары

1. Талпаннарны чыгару өчен махсус чаралар-репеллентлар: мазьлар, спрейлар кулланыгыз
  2. Табигатькә ялга чыкканда ачык төстәге кием кияргә тырышыгыз,чөнки ачык төстәге киемгә кунган талпанны күрү җиңел.
  3. Кигән кием  максималь рәвештә  тәнне капларга тиеш..
  4. Ял өчен урын сайлаганда, коры нарат урманнарында яки комлы урыннарда тукталыгыз. Урманнан кайткач киемегезне һәм тәнне тикшерегез.Бигрәк тә муенны,колакларны игътибар белән тикшерегез.

.

1. Талпан кадалган очракта медицина пунктына мөрәҗәгать итегез.Талпан табылган очракта мөстәкыйль рәвештә алырга тырышмагыз,ул өзелеп калырга мөмкин.

6.Әгәр якында медпункт булмаса 103 номерына яки мобиль телефон аша 112   номерына шалтыратыгыз.

.

Прививканы көзен һәм өч этапта ясатуның яхшырак булуы мөһим-организм барыннан да нәтиҗәлерәк якланачак. Беренче ике прививка арасында бер ай, икенче һәм өченче вакцина арасында бер ел узарга тиеш. Ревакция соңгы прививкадан соң өч елдан соң үткәрелә. Нык иммунитет өчен ике генә булса да вакцина куярга кирәк.

Талпан КВЭ инфекцияләнгән яки КВЭ территориясеннән алынган талпан тикшерелмәгән очракта, зыян күрүчегә талпан тешләгәннән соң 4 тәүлектән дә соңга калмыйча кеше иммуноглобулин кертелә.

Талпанны талпан боррелиозына тикшерүнең уңай нәтиҗәләре булганда яки талпан тикшерелмәсә, табиб-инфекционист, тешләгәннән соң, максималь кыска вакыт эчендә антибиотикотерапия билгели

Талпан кадалу буенча  Роспотребнадзорның Татарстан Республикасы (Татарстан) буенча Нурлат, Аксубай, Әлки, Чирмешән районнарында территориаль бүлеге контролендә тора.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: